تابلو فرش تابلو فرش .

تابلو فرش

تاریخچه تابلو فرش

در این مقاله می خواهیم درباره تاریخچه تابلو فرش مطالبی را خدمت شما ارائه دهیم که می توانید آن را مطالعه کنید .


خیلی از وقت ها ، ما از هویت ملی و ایرانی خود خبر ندازیم ، این که چگونه کشور ما به وجود آمده است ، چه افتخاراتی دارد و چه هنر ها و صنایع دستی را در جهان به نام خود دارد ؟


برخی از مردم در واقع اطلاعاتی در این زمینه ها ندارند . اگر می خواهید اطلاعاتی درباره یکی از آثار ایرانی که در جهان بسیار معروف است ، داشته باشید توصیه می کنیم ، این مطلب را که درباره تاریخچه تابلو فرش است با دقت بخوانید .

تاریخچه تابلو فرش


تابلو فرش یک هنر و اثر هنری محسوب می شود . این اثر نفیس در واقع فرشی است که بافته می شود و نقش و طرح آن جنبه ظاهری و تزیینی دارد . بعد از این که طرح نهایی بافته شد ، آن را به وسیله یک قاب زیبا دور تا دور آن را قاب می کنند .


به همین دلیل است که به آن تابلو فرش می گویند . یعنی فرشی که تابلو یا قاب شده است .


این محصول کاملا ایرانی است و در ایران برای اولین بار تولید شده است . در واقع به این علت که ایران پتانسیل بالایی در قالیبافی داشت ، به همین دلیل مردمان و هنرمندانی در شهر سردرود تبریز واقع در آذربایجان شرقی ، به این فکر افتادند که در کنار تولید زیر انداز هایی که تحت عنوان قالی شناخته می شدند ، یک فرش زیبا تولید کنند که بتواند در محیط های مختلف به عنوان یک اثر زیبا استفاده و بهره برداری شود .


بنابر این می توان گفت از دهه چهل اولین تابلو فرش جهان در شهر سردرود آذربایجان شرقی تولید شد و در ایران و جهان طرفداران زیادی پیدا کرد .

تابلو فرش دستباف

تاریخچه تابلو فرش ماشینی

تابلو فرش از آنجایی که در ایران تولید می شد ، این پتانسیل در ایران بود که با ورود فرش های ماشینی به بازار ، تابلو فرش های ماشینی نیز تولید شوند .

پس مقدمه تولید تابلو فرش ماشینی ، دو چیز بود : یک این که ایران دارای صنعت قالیبافی ماشینی بود و دو این که ایران قطب تولید تابلو فرش های دستباف در جهان بود .

پس در ایران این شرایط فراهم بود و تولید کنندگان هم برای توسعه محصولات خود به فکر تولید تابلو فرش ماشینی افتادند .

فرش ماشینی در ایران برای اولین بار در ایران در دهه 50 در شهر کاشان بافته شد و به عرضه رسید . کاشان اولین دستگاه های بافنده قالی ماشینی را وارد کرد و به وسیله آن توانست به عنوان اولین تولید کننده فرش ماشینی در ایران شناخته شود .
کاشان در این زمینه موفق بود تا جایی که پایتخت فرش ماشینی در جهان نام گرفت . به همین علت کارخانه ها در شهرک های صنعتی کاشان به شدت افزایش یافتند و فرش های ماشینی به عنوان یکی از کالا های مهم در صادرات ، صادر می شوند .


اولین تابلو فرش ماشینی جهان حدودا در سال 1378 در کاشان و در کارخانه ای به نام ساویز تولید شد . دومین کارخانه ای که به تولید تابلو فرش های ماشینی پرداخت ، کارخانه فرش سادات بود که با ورود دستگاه های تابلو فرشبافی به این امر دست پیدا کرد .

تابلو فرش ماشینی


اما تابلو فرش ماشینی که به صورت اصولی تولید شد و دارای طرح های زیبا بود از سال 1388 به بعد به بازار آمد ، همزمان با تولید اولین فرش 700 شانه ماشینی .


بنابر این شکوفایی تابلو فرش ها را می توان در سال های 1388 به بعد دانست .


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۱۴:۲۹ توسط:حمید غلامی موضوع: نظرات (0)